Zastosowania powłoki hydrofobowej

Zastosowania powłoki hydrofobowej

Woda bywa zabójcza dla niemal wszystkich materiałów. Na tkaninach rozwijają się przez nią grzyby i glony, które w krótkim okresie powodują, że materiał okazuje się się nieprzydatny do użycia. Równie groźna może okazać się także dla metalu – znacznie przyspiesza bowiem korozję. To dlatego ważne będzie to, by chronić powierzchnie używanych narzędzi przed jej niekorzystnym wpływem. Pozwalają na to najróżniejsze preparaty hydrofobowe, jednak nie wszystkie są efektywne. Jak zatem wybrać ten, który trafi w nasze potrzeby? Która powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym należy wiedzieć przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa dostosowana do surowca

Jak łatwo się domyślić, powłoka hydrofobowa musi być dopasowana do materiału, który ma zabezpieczać. Inne substancje mają środki przeznaczone do metalu, inne zaś do impregnacji tekstyliów. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele rozmaitych środków – od tych zabezpieczających tkaniny, przez powłoki hydrofobowe do drewna, aż po powłoki, które możemy stosować na przedmiotach szklanych. By były skuteczne, powinniśmy oczywiście pamiętać, że trzeba aplikować je na czyste oraz suche powierzchnie – w innym razie nie będą bowiem skuteczne.

Co wpływa na skuteczność powłoki hydrofobowej?

Powłoki hydrofobowe wytwarzane są obecnie z nowoczesnych składników. Najlepiej wybierać preparaty opracowane w myśl nanotechnologii – generujące niewielkie warstwy ochronne, które odpychają wilgoć. Innowacyjne powłoki hydrofobowe powinny być także całkowicie wytrzymałe na działanie promieni ultrafioletowych, gdyż większość chronionych surowców jest codziennie na nie narażonych. To sprawi również, iż tkaniny, na które będzie nałożona powłoka hydrofobowa będą chronione przed blaknięciem powstałym wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego.