Hydrofobowe środki, czyli jak działa nanotechnologia

Hydrofobowe środki, czyli jak działa nanotechnologia

Nanotechnologia, która kojarzy się z nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystywanymi w przemyśle czy medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w życiu codziennym. Nanocząstki używane są w dzisiejszych czasach między innymi w środkach czyszczących i impregnatach.

Nanotechnologia – impregnaty hydrofobowe

Nanotechnologia pozwala na tworzenie powłok hydrofobowych, które zabezpieczają w zasadzie każdą powierzchnię przed wodą, jak również różnego typu zanieczyszczeniem. W impregnatach obecne są nanocząstki daleko mniejsze niż pory zabezpieczanej powierzchni, dzięki czemu wnikają one głęboko i stanowią bardzo skuteczną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody i tym samym ochrania przed wykwitami wapiennymi czy korozją, ale również osłania zabezpieczoną powierzchnię przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, co oznacza, że pozwala ona materiałom “oddychać”.
Powłoką hydrofobową można pokryć lakier samochodowy, drewno, szyby, tekstylia i różnego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, elewacje budynków lub beton.

Nanotechnologia – innowacyjne preparaty czyszczące

Nanotechnologia wykorzystywana jest także podczas procesu produkcji środków czyszczących. Obecne w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki wyjątkowo skutecznie czyszczą powierzchnię, ponieważ głęboko w nią wnikają. Preparaty te wspaniale dają sobie radę z usuwaniem nawet problematycznych zabrudzeń, jak np. zacieków z kamienia czy tłustych naleciałości w piekarniku. Na dodatek w środkach czyszczących obecne są nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu ani nie posiadają nieprzyjemnego zapachu. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory zapachów przeznaczone do samochodu, domu lub wyposażenia dla zwierząt – legowisk oraz kuwet.