Wentylacja

Wentylacja

Skuteczna cyrkulacja powietrza ma takie samo znaczenie, jak dobrej jakości woda czy też szczelna instalacja grzewcza. Właśnie dlatego powinniśmy zatroszczyć się o solidny system wentylacji w Twoim mieszkaniu i biurze, który zapewni bezpieczeństwo i zdrowieosób, które przebywają wewnątrz nich.

Wentylacje i jej rodzaje

Istnieją dwa podstawowe systemy wentylacji a także system „kombinowany”. Najpopularniejsza wciąż pozostaje wentylacja naturalna, w której powietrze przemieszcza się dzięki procesom naturalnym. Inną metodą jest mechaniczna wentylacja – cyrkulacja powietrza wymuszony jest przez specjalne urządzenia. W sprzyjających warunkach działać może również wentylacja grawitacyjna.

Skutki źle zamontowanej wentylacji

Źle działająca wentylacja wiąże się z nadmiarem lub niedoborem tlenu w powietrzu. W pierwszym przypadku, osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogą mieć bóle głowy – u części z nich mogą wystąpić nawet zaburzenia widzenia. Taka sytuacja może także negatywnie wpłynąć na spalanie w urządzeniach gazowych. Z kolei nadmiar tlenu w powietrzu powoduje nadpobudliwość i prowadzi do znacznego podwyższenia ciśnienia. Są to również idealne warunki do powstawania grzybów i pleśni.