Tradycyjna wentylacja pozwala wprawdzie uniknięcia rozwoju pleśni czy wilgoci w pomieszczeniach, ale wykazuje poza tym wady. Chodzi przede wszystkim o niezbyt wysoką temperaturę wprowadzanego do wewnątrz powietrza, co objawia się wyższymi kosztami CO. Na szczęście mamy do dyspozycji skuteczny sposób na zażegnanie opisywanego problemu – rekuperacja. Jak ona działa? Co nam daje?
Na czym opiera się rekuperacja?
Rekuperator pobiera z dworu czyste powietrze, a następnie wprowadza je do mieszkania. Aby natomiast zapobiec obniżeniu temperatury, powietrze jest ocieplone za pomocą powietrza odprowadzanego z wewnątrz – przez to, rekuperacja nie wymaga dużego zasilania, a proces od początku do końca jest bezdźwięczny oraz bezpieczny dla lokatorów.
Czemu powinieneś zdecydować się na rekuperację?
Rekuperacja, tak, jak zwykła wentylacja, daje możliwość ograniczyć poziom wilgoci w powietrzu i tym samym utrudnić powstawanie niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii. Dzięki montażowi rekuperatora, z naszego domu znikną pleśnie, a to jest bardzo ważne dla osób z obniżoną odpornością. Rekuperacja, gwarantując dopływ świeżego powietrza, nie zmniejsza ciepłoty, co sprawia, że zmniejsza ryzyko przeziębień w okresie jesiennym.
Rekuperacja w twoim domu
Rekuperatory montuje się w takich lokalizacja, by były w stanie wtłoczyć powietrze do całego budynku. Pamiętajmy, iż do ich działania potrzebny będzie również montaż kanałów wentylacyjnych – na montaż rekuperatora dobrze zatem zdecydować się podczas generalnego remontu.