Powoli do lamusa odchodzą tradycyjne kratki wentylacyjne. Miejsce niezbyt estetycznych, plastikowych produktów zajmują te dużo ładniejsze, które z łatwością wkomponujemy w aranżację każdego, także najbardziej oryginalnego pomieszczenia. Powinniśmy więc powiedzieć pokrótce na temat tego do czego właściwie służą i na co zwrócić uwagę przy ich kupnie.
Kratki wentylacyjne – zastosowanie
Ich najważniejszym zadaniem jest zakrycie wlotu kanału wentylacyjnego. Montując je, zyskujemy pewność, że nie dostaną się do niego żadne zanieczyszczenia, o które nietrudno przede wszystkim w kuchni, łazience oraz budynkach gospodarczych.
Jak zamontować kratki wentylacyjne?
Kratki wentylacyjne najczęściej mocowane są z użyciem wkrętów, jednak we współczesnych systemach często stosuje się również inne sposoby. Do montażu kratki niezbędny będzie również silikon.
Specyficzne kratki wentylacyjne
Coraz częściej kratki wentylacyjne wypierane są przez anemostaty – urządzenia sprawiające, że łatwiejsze jest ukierunkowanie powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Podobne urządzenia, w zależności od rodzaju, umożliwiają określenie od dwóch do czterech kierunków ruchu powietrza.
Z czego wytwarza się kratki wentylacyjne?
Najczęściej wykorzystywane są oczywiście kratki wentylacyjne wyprodukowane z plastiku, jednak coraz częściej na rynek trafiają produkty metalowe. W katalogu wytwórców nie brakuje też kratek drewnianych oraz ceramicznych.