Latem dużym kłopotem może być przedostawanie się ciepłego powietrza z zewnątrz do klimatyzowanych obiektów. Istnieją jednak pewne metody, sprawiające, że łatwo będziemy mogli zapobiec rośnięciu temperatury. O czym mowa? Przydatne będą kurtyny powietrzne.
Kurtyny powietrzne – zasady działania
Funkcją tego typu urządzeń jest generowanie zapory, przez którą nie przeleci się powietrze z dworu. Kurtyny powietrzne dzielą się na horyzontalne i pionowe – pierwsze zakładane są nad futryną, drugie natomiast z boku. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć wydatki ponoszone na ogrzanie obiektów – w niektórych przypadkach oszczędności mogą wynieść nawet 30 procent.
Kiedy postawić na kurtyny powietrzne?
Najpopularniejszym zastosowaniem kurtyn powietrznych są biura i urzędy. Często spotyka się je również w domach towarowych i zakładach przemysłowych. Mniej często używa się ich zaś w prywatnych domach – sprawdzają się jedynie w wnętrzach, w których drzwi są często otwierane.
Rodzaje kurtyn powietrznych
Nie sposób nie napisać, że kurtyny powietrzne nie zawsze są stosowane jedynie gdy temperatury są wyższe, niż 25 stopni Celsjusza – produkuje się także kurtyny przeznaczone do użytku także zimą. Wytwarzające gorące powietrze kurtyny zapobiegają zmniejszeniu temperatury w pomieszczeniu, przez co najlepiej sprawdzą się w obiektach spedycyjnych.