Centrale wentylacyjne

Centrale wentylacyjne

Centrala wentylacyjna to główna część wszystkich tego typu systemów. Ich rozmiary mogą być są zależne od przeznaczenia – od niewielkich maszyn aż po ogromne centrale – te drugie zdolne są do pracy w wielometrowych budynkach, ale pełnione przez nie funkcje za każdym razem są identyczne.

Co robi centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna przeznaczona jest do przygotowania medium, które następnie zostanie wpuszczone wewnątrz wentylowanego obiektu. W jej środku medium jest chłodzone, zraszane, odwilgacane oraz podgrzewane – jest to zależne od wymagań użytkowników systemu.

Co może centrala wentylacyjna?

Podczas mrozów centrala wentylacyjna zazwyczaj ociepla medium czerpane z zewnątrz – w ten sposób, by temperatura w środku budynku wynosiła mniej więcej 25*C. W upalne dni zaś konieczne jest ziębienie medium o kilka stopni.

Centrala wentylacyjna, a mokre powietrze

Dostępne są dwa sposoby obniżania poziomu wilgoci w medium – za pomocą skraplania oraz wiązania wody w w wymiennikach z chłonnego tworzywa, a woda jest potem wydalana poza instalację.

Centrala wentylacyjna nawilża powietrze

Powietrze może być zroszone z użyciem pary lub wilgotnych wkładów. W czasie takiej czynności w medium niekiedy pojawiają się bakterie – z uwagi na to przed wprowadzeniem do obiektu musi być oczyszczone lampami ultrafioletowym.