Moduły awaryjne – dlaczego tak ważne?

Moduły awaryjne – dlaczego tak ważne?

Podczas pożaru czy pozostałych wypadków w obiekcie linia elektryczna niewątpliwie będzie uszkodzona. Tymczasem właśnie ona będzie wtedy szczególnie potrzebna – bez niej zapewnienie bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych okaże się wszak niemożliwe. Prąd niezbędny będzie również do zasilania znaków kierujących do wyjścia czy głośników, a wspomniane detale bardzo ułatwiają ewakuację. Czy dostępne są zatem rozwiązania, które pozwolą na używanie ich nawet wtedy, gdy prąd ulegnie awarii? Oczywiście tak – pomocne będą wówczas moduły awaryjne.

Jak są skonstruowane moduły awaryjne?

Jak już wspomnieliśmy, moduły awaryjne pozwalają na oświetlenie klatek schodowych nawet wtedy, jeśli dostawy energii elektrycznej zostaną przerwane. Jest to możliwe dzięki zintegrowanym bateriom, które w normalnych warunkach pobierają energię i ją magazynują. W razie przerwania dostaw energii, moduły awaryjne wykorzystują prąd zgromadzony w bateriach, przez co świetlówki świecą nawet, jeśli sieć nie funkcjonuje.

Moduły awaryjne a przepisy

Użycie modułów awaryjnych jest określone przepisami przeciwpożarowymi. Z uwagi na fakt, iż podczas ewakuacji budynku pełnią naprawdę istotną funkcję, powinny posiadać parametry określone w ustawie. Znalezienie odpowiednich modułów nie przysporzy jednak najmniejszych trudności, bo normy spełniają prawie wszystkie sprzedawane produkty. Ważne jest także to, by rozmieścić je tam, gdzie jest to niezbędne – oczywiście w myśl obowiązujących norm.