Bądź “mobile friendly”, czyli o optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Bądź “mobile friendly”, czyli o optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych urządzeniach. Należy także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie tych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.