Woda procesowa – jaka musi być?

Woda procesowa – jaka musi być?

Woda nie zawsze jest przeznaczona do picia. W fabrykach niezbędna jest także woda procesowa, która stosowana jest między innymi do obniżania temperatury wszelkich urządzeń. Warto przy tym powiedzieć, iż woda procesowa musi spełniać wiele norm. Nie powinna być za twarda, ponieważ w podobnym przypadku zachodzi niebezpieczeństwo osadzania się kamienia na elementach instalacji. Nie sposób nie wspomnieć również o demineralizacji wody. Jak jednak otrzymywana jest woda procesowa? W których miejscach jest używana?

Otrzymywanie wody procesowej

Wodę procesową produkuje się rozmaitymi sposobami, ale najchętniej wykorzystywane są w tym celu stacje odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest przez odpowiednią błonę, wskutek czego usuwane są różne zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza wykazuje wiele atutów – jest dość mało kosztowna, gdyż nie wymaga wysokiego zużycia prądu i bardzo efektywna. Należy dodać, iż w ten sposób otrzymana woda procesowa jest nie tylko miękka, ale również nie zawiera osadu.

Przykłady użycia wody procesowej

Woda procesowa jest zwykle używana jako chłodziwo elementów maszyn przemysłowych. Sprawdza się lepiej niż inne ciecze, a oprócz tego jest tańsza. Woda procesowa jest ponadto używana również w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Nie sposób zapomnieć także o ogrodnictwie, w którym wodę procesową wykorzystuje się do podlewania roślin, i obiektach medycznych, gdzie jest ona używana do sterylizacji akcesoriów.