System kontroli dostępu – jak go uprościć?

System kontroli dostępu – jak go uprościć?

Nie do każdego pomieszczenia w zakładzie mogą dostać się szeregowi zatrudnieni. Ustawienie grafik informujących o ograniczeniach nie daje jednak spodziewanych skutków – zatrudnieni potrafią je wszak zbagatelizować. Jak ustrzec się podobnych sytuacji? Powinniśmy zwłaszcza zamontować system kontroli dostępu. Łatwo zamkniemy dane miejsca dla konkretnych osób oraz podliczymy, jak długo znajdowali się tam uprawnieni pracownicy. Co jednak jest ważne przed montażem opisywanego systemu? W jaki sposób on działa?

Jak funkcjonuje system kontroli dostępu?

Najważniejszym elementem systemu kontroli dostępu są komputerowe zamknięcia, które otwierają przejście dopiero wówczas, gdy przechodząca osoba udowodni, że ma do tego odpowiednie uprawnienia. Zwykle dzieje się to za pomocą specjalnego czytnika, do którego przykładany jest brelok. Podobne urządzenia umożliwiają szybkie nadanie pozwoleń przez pracodawcę , a także kontrolowanie, jakie osoby przebywały w chronionych pomieszczeniach – między innymi z użyciem fotografii.

Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu?

Warto napisać, że system kontroli dostępu jest wykorzystywany także w innych miejscach. Bardzo często inwestują w jego założenie również placówki oświatowe, gdzie jest on niezastąpiony, kiedy w grę wchodzą sprawy bezpieczeństwa uczniów. System kontroli dostępu można zaobserwować też w zakładach służby zdrowia i pozostałych budynkach publicznych, w których zamyka dojście do najważniejszych stref.