Silniki krokowe – o czym mówimy?
Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Źródło jego nazwy jest intuicyjne – przy właściwym wysterowaniu jego wirnik obraca się o pewien z góry określony krok (czyli o daną ilość stopni). Daje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na minutę w każdej chwili ruchu. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tych silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej właściwym sterowaniem.
Silniki krokowe a mechanika XXI wieku
Nie tylko u chirurgów nieprzeciętna dokładność stanowi obiekt pożądania. Bywa ona też coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe mogą ją zapewnić. Ale jest coś jeszcze. Gros komponentów urządzeń mechanicznych podlega obecnie sterowaniu cyfrowemu. Silniki krokowe są sterowane taką samą metodą – poprzez okresowe nadawanie impulsów elektrycznych na kolejne wyprowadzenia silnika. O prędkości rotacji nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, płynący prąd, ale długośćnastępujących po sobie pulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu kontrolowania napędu, silniki krokowe zagrzały zastosowanie w wielu obszarach współczesnej techniki i można na nie natrafić w różnorodnych urządzeniach – na przykład robotach, napędach dysków optycznych.
Słabe strony silników krokowych
Silniki krokowe nie są rozwiązaniem idealnym. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami posiadają parę istotnych wad, które zawsze mieć na uwadze. W odróznieniu od innych typów motorów, pobierają dużo prądu, poza tym generują sporo energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może okazać się za mała – z reguły jest mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.
Silniki krokowe na rynku
Na rynku dostępne do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Różnią się między sobą:
- wymiarami,
- konstrukcją,
- właściwościami elektrycznymi.
Pomimo, iż silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż proste napędy prądu stałego, nadal są odpowiednio opłacalne do wykorzystania w prostych projektach realizowanych w domowym zaciszu.