Serwonapędy są typem napędów, które oprócz przekazywania siły, służą także do pozycjonowania osi. Są używane głównie przy zadaniach, w których najważniejsza jest duża precyzja – pod tym względem wypadają o wiele lepiej niż zwykłe silniki.
Jak skonstruowane są serwonapędy
Ich podstawowym elementem jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który wprawia w ruch cały układ. Na efektywność serwonapędu najistotniejszy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustawiać położenie osi. istotną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi tworzyć hermetyczną pętlę i być wykonany z materiałów gwarantujących jego dużą wydajność.
Kontrolowanie serwonapędów
W przypadku serwonapędów największe znaczenie ma bezproblemowe sterowanie. Ze względu na to większość ich producentów dba o to, by oferowane przez nich serwonapędy były kontrolowane z poziomu PC-ta – nierzadko proponują systemy GUI, dzięki którym sprawniejsze staje się sterowanie serwonapędów i tworzenie wykresów ich pracy.
Wykorzystanie serwonapędów
Serwonapędy nierzadko używane są w urządzeniach do odlewu elementów z plastiku – umożliwiają bowiem dokładne przesuwanie ich podzespołów. Znajdują również zastosowanie w zakładach, w których ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach oraz instalacjach wyprodukowanych w celu przenoszenia produktów w magazynach.