RCP – czy to się sprawdzi w mojej firmie?

RCP – czy to się sprawdzi w mojej firmie?

Każdy , kto posiada większą firmę powinien pomyśleć o zainwestowaniu w system rejestracji czasu pracy. Umożliwia to dokładne kontrolowanie wszystkich pracowników. Jeśli chodzi o małe przedsiębiorstwa, w których zatrudnionych jest kilka osób, elektroniczna rejestracji czasu pracy nie jest konieczna. Jednak w przypadku korporacji, jest to narzędzie właściwie niezastąpione.

Jak działa rejestracja czasu pracy?

Systemy rejestracji czasu pracy mogą składać się z różnorodnych urządzeń i modułów, więc nie jest trudno przystosować je do potrzeb konkretnej firmy. Najbardziej popularne są systemy, w których rejestrowane są wejścia i wyjścia pracowników na podstawie danych z czytników kart zbliżeniowych. Wszyscy pracownicy mają karty, które muszą przysunąć do czytnika zawsze, kiedy chcą wejść do firmy lub gdy z niej wychodzą. Systemy bardziej złożone umożliwiają także fotorejestrację, odnosi się to szczególnie do rozwiązań, w których rejestracja czasu pracy zespolona jest z rejestracji kontroli dostępu.

Biometria w systemach rejestracji czasu pracy

W kontroli dostępu, w której skrupulatna weryfikacja i dbałość o bezpieczeństwo mają podstawowe znaczenie, przeważnie wykorzystywane są urządzenia biometryczne. W celu rozpoznania pracownika używa się w nich zapisu linii papilarnych lub obrazu tęczówki oka. Biometria jest poza naszym krajem chętnie wykorzystywana do rejestracji czasu pracy. W Polsce jednak wciąż nie zostało to jasno określone przez prawo. Z tego powodu pracodawcy wolą dmuchać na zimne i zazwyczaj wybierają bezpieczne rozwiązania, czyli czytniki kart elektronicznych.