Przykłady użycia złączy kompresyjnych

Przykłady użycia złączy kompresyjnych

Znajdź złącza kompresyjne

Instalacje telekomunikacyjne są zbudowane z różnych elementów. Najważniejsze są oczywiście przewody, za pośrednictwem których dane są przesyłane między kolejnymi punktami. Tak samo istotne będą urządzenia takie jak nadajniki oraz węzły, służące do emitowania oraz przetwarzania sygnału. Wykonanie w stu procentach funkcjonalnego połączenia przewodowego osiągalne będzie dzięki zastosowaniu odpowiednich złączy. W sieciach kablowych wykorzystywane są w szczególności złącza kompresyjne. Kiedy są najczęściej stosowane? Jak są skonstruowane? Skąd wzięła się ta nazwa? Jakimi parametrami muszą charakteryzować się odpowiednie złącza kompresyjne?

Budowa złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne najczęściej przybierają formę walców. W pierwszą stronę wkłada się przewód, zaś na drugiej umieszczony jest gwint służący do zamocowania w nadajniku. Złącza kompresyjne wykonane są niemal za każdym razem z metalu, co okazuje się bardzo ważne z uwagi na wytrzymałość tego surowca. Ich określenie bierze się z techniki połączenia z kablem – by było solidne, złącze ściskane jest na przewodzie. Taka konstrukcja zapewnia możliwość wielokrotnego demontażu złącza bez niebezpieczeństwa utraty czytelności przesyłu – z tego względu są wykorzystywane w instalacjach internetowych, w monitoringu czy przez operatorów kablowych.

Parametry złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne, aby pozwolić na zrobienie działającej instalacji, powinny posiadać pewne cechy. Najistotniejsza jest niewątpliwie solidność – powinny znieść wielokrotne odkręcanie, a także zabezpieczyć kabel przed wodą, pyłem oraz zerwaniem. Z uwagi na to, iż przy montażu sieci robi się nieraz setki połączeń, złącza kompresyjne powinny pozwalać na bezproblemowy montaż z wykorzystaniem dostępnych akcesoriów. Warto wspomnieć również, że bardzo istotne są częstotliwości działania złącza – właśnie od tego parametru zależy jakość sygnałów, które przesłane zostaną do ostatecznego odbiorcy.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]