Nod optyczny a sygnał telewizyjny

Nod optyczny a sygnał telewizyjny

Dowiedz się więcej o nodzie optycznym

Pojęcie stosowane przy infrastrukturze służącej do nadawania telewizji kablowej to nod optyczny. Nody te pomagają kierować sygnały do konkretnych klientów. Sprawdźmy zatem gdzie tak naprawdę znajduje się nod optyczny i jakie urządzenia wyróżniamy.

Nod optyczny – transmituje sygnały do odbiorców

W sieci kablowej mamy do czynienia z 2 modelami sieci – światłowodową i koncentryczną. Jedna służy do transmitowania sygnałów na spore odległości. Skupianiem sygnału bezpośrednio do odbiorników zajmuje się następna. Nod optyczny znajduje się w pobliżu ostatecznych abonentów. Pozwala on na zmianę sygnału optycznego na elektryczny. Dzięki temu odbiorcy mogą oglądać nawet ogromną ilość programów, słuchają radia i korzystają z usług dodatkowych – internetu i telefonu stacjonarnego.

Nod optyczny – LED-owe wyświetlacze

Na rynku wyróżniamy różne rodzaje węzłów optycznych, które przeznaczone są do transmitowania kablówki wprost do odbiorców. Działają one na zróżnicowanych pasmach – zazwyczaj do 1 GHz, jak również na różnych długościach fali – 1610 nm czy 1310 nm. Stworzone są do pracy na przykład w standardach FTTH i RFoG. Wiele z nich jest dwukierunkowych, co umożliwia dostęp do usług interaktywnych. Ich zaletami są też kompaktowe obudowy – montaż jest niesłychanie wygodny. W zależności od typu nodu optycznego – zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie. Innowacyjne nody optyczne posiadają specjalne sygnalizatory LED, oparte są na najnowocześniejszej technologii, dzięki czemu ich konfiguracja nie wymaga bezpośredniej ingerencji.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]