Ulubiony sport zimowy? Oczywiście łyżwy

Ulubiony sport zimowy? Oczywiście łyżwy

Pośród dyscyplin zimowych, jedną z najczęściej wybieranych okazuje się łyżwiarstwo. Jest to sport, który wciąga pasjonatów w każdym wieku – dorosłych i dzieci. Na lodowisku można zatem znaleźć zarówno osoby starsze z maluszkami, jak i licealistów – sport przecież nie uznaje barier wiekowych. Należy pamiętać o tym, iż jazda na łyżwach nie zawęża się wyłącznie do pojedynczego typu – dzieli się na taniec na łyżwach, łyżwiarstwo szybkie, hokej… Oprócz tego to, jaki rodzaj łyżew należy użyć, aby uprawiać łyżwiarstwo, będzie zależało jeszcze od osobistych preferencji sportowca, jego kondycji, a także tego, czy mamy do czynienia z zawodowym łyżwiarzem lub też hobbystą.

Jakie więc łyżwy będą właściwe?

Drogą do sukcesu osoby jeżdżącej na łyżwach okazuje się być wybór właściwych łyżew. Każdy, kto trenuje ten sport zimowy wie, że nie można pójść na pierwsze lepsze zawody lub pokaz w łyżwach, w których się nigdy jeszcze nie ćwiczyło. Zasada jest bardzo podobna do noszenia „nierozchodzonego” obuwia w trakcie wesela czy podobnych imprez, w trakcie których się tańczy. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że stopy będą otarte, a przez to zawodnik – a w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie w stanie brać udziału w kolejnych konkursach czy pokazach. Łyżwy powinno się także właściwie dostosować do rodzaju dyscypliny – mamy wszak do wyboru zwyczajne figurówki, a więc miękkie łyżwy skórzane o atrakcyjnym wyglądzie, jakie umożliwiają robienie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, które pozwalają na ściganie się, jak również łyżwy hokejowe, które perfekcyjnie usztywniają kostkę oraz zabezpieczają stopę przez urazami.

W jaki sposób zadbać o łyżwy?

Żeby łyżwy służyły sportowcowi przez długi okres czasu, muszą być odpowiednio zabezpieczane. Przede wszystkim, należy je systematycznie szlifować ostrza oraz zabezpieczać je w taki sposób, by nie dopuścić do korozji. Nie powinno się więc przechowywać łyżew w wilgotnym pomieszczeniu, gdyż mogłoby to spowodować, że nie będą się nadawały do użytku w kolejnym sezonie.