Polacy często myślą o emeryturze i o przygotowaniu się na tzw. “czarną godzinę”. Z tej przyczyny przeważnie dążą do tego, aby od czasu do czasu odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie czy też na lokacie w banku. Ostatnio jednakże ta metoda jest mało opłacalna – małe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja powodują, iż oszczędności nie dają zysku, a wręcz z upływem czasu tracą siłę nabywczą. Nic więc zaskakującego w tym, że pojawiło się zainteresowanie odmiennymi metodami inwestycji, w tym również kupnem złota inwestycyjnego.
Czy artykuł ze złota jest złotem lokacyjnym?
Inwestycja w kruszce polega na kupieniu ich w momencie, kiedy ich cena rynkowa jest niska i zbyciu ich, jeżeli ta wartość podniesie się. Ale trzeba zaznaczyć, że nie każdy wyrób ze złota jest traktowany jako kruszec inwestycyjny, z tej przyczyny np. skupowanie łańcuszków ciężko nazwać lokatą w złocie. Polskie prawo, a przede wszystkim ustawa o podatku od towarów i usług, dokładnie definiuje co można nazywać złotem lokacyjnym. Według aktualnymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec próby co najmniej 0.995 w sztabkach albo płytkach. Natomiast złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymogom, żeby zostały nazwane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę wyższą niż 0.900, być wybite nie dalej niż w 1800 roku i co najistotniejsze – muszą być uznawane jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monety bulionowe nie są numizmatami, więc nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Akty prawne definiują jeszcze jeden typ złota lokacyjnego – złoto pod postacią papierów wartościowych.
Złoto inwestycyjne – czy można kupić je przez internet?
W sklepach krajowych dystrybutorów złota inwestycyjnego bez problemu spotkać można cenione na całym świecie monety bulionowe z m.in. Chin oraz RPA, jak i złote sztabki. Zakupy można dokonywać również online i nie jest to oferta tylko dla zamożnych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złota w indywidualnych sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g, jak i złotych monet o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Kupić można dodatkowo złoto w „combibarach”, które umożliwiają odcięcie, a potem odsprzedanie indywidualnych sztabek kruszcu.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]