Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Znajdź monety inwestycyjne.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na wiele sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Co określa faktyczną wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich kruszców, różnią się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są bite w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, więc ich wygląd niezwykle z rzadka jest modyfikowany. Z reguły złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko rokiem emisji. Warto wspomnieć, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza waga i czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w nawet odległych zakątkach globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi zwiększa twardość złote monety bulionowe

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/2 czy 1/10 oz złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są na ogół ze złota najwyższej próby, czyli .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o ilości czystego złota, które zużyto do ich wybicia.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, a więc kanadyjski Liść Klonowy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]