Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

System rozliczeń SWIFT. Zdobądź więcej informacji.

Mimo, iż w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania światowego rynku finansów.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, Express Elixir czy SORBNET.Na świecie stosowane są również różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]