Scenariusz profesjonalnego szkolenia znacznie odbiega od innych dokumentów. By szkolenie było skuteczne, scenariusz musi być elastyczny oraz umożliwić dopasowanie programu do grupy. Aby to okazało się możliwe, powinniśmy wziąć pod uwagę doświadczenie kursantów oraz ich oczekiwania. Będzie to naprawdę istotne, bo odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest podstawą pracy każdego coacha. Warto zatem napisać kilka słów o tym, jak powinien on wyglądać i o czym nie zapominać przy jego tworzeniu. Przydatnych będzie na pewno parę ważnych porad, które powinien znać każdy, kto planuje zorganizować kurs.
Jak stworzyć scenariusz szkolenia?
Kluczowym zadaniem scenariusza szkolenia jest rzecz jasna ustalenie jego czasu trwania – pamiętajmy jednak, że szkolenie musi być jak najdłuższe, gdyż krótsze kursy są często dla prowadzących przyczyną dużych problemów. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie obszaru kursu – ten natomiast musi być dostosowany do czasu jego trwania. Jedynie wówczas możemy opracować główne ćwiczenie kursu. Podczas dobrze przygotowanych szkoleń ćwiczenia przeprowadzane są tylko wtedy, gdy uczestnicy usłyszeli już wszystkie potrzebne informacje – po nich następuje bowiem końcowe podsumowanie.
W scenariuszu szkolenia wytycz cele
Scenariusz szkolenia powinien również dostarczyć informacji na temat tego, co trzeba przedstawić ludziom biorącym w nim udział zanim rozpocznie się ćwiczenie główne. Tak zwane cele operacyjne to zespół cech oczekiwanych od uczestników. Są one różnorodne w zależności od charakteru szkolenia. Zazwyczaj jest to przyswojenie przez nich najważniejszych umiejętności oraz właściwa atmosfera wśród kursantów. Cele operacyjne podczas kursu muszą zostać osiągnięte w minimalnym stopniu, zaś w razie odpowiedniej atmosfery – w optymalnym.