Jak dobrze zorganizować sobie miejsce do pracy zdalnej?

Jak dobrze zorganizować sobie miejsce do pracy zdalnej?

Jak dotąd praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Zwykle była jakąś formą zachęty dla pracownika. Obecnie z powodu nadal trwającej pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Jednak nie każdy umie poradzić sobie z tym systemem pracy. Rozwiązaniem jest właściwa organizacja. Jak więc skutecznie wykonywać pracę z domu?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, sporo firm zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Dla części osób, które nie miały dotychczas styczności z takim systemem pracy, skuteczna organizacja czasu bywa nie lada problemem, ponieważ wymaga od nich zastosowania paru nowych zasad.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić wady związane z pracą zdalną?

Na początku warto znaleźć sobie komfortowe miejsce do pracy. W pożądanych okolicznościach jest to pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednak nie zawsze jest to wykonalne. Niekiedy mamy tylko minimum przestrzeni na ustawienie stolika czy biurka i to również się sprawdzi. Istotne jest jednak to, żeby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Obowiązkowo trzeba też zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania stosownego biurka czy krzesła to warto zdecydować się na jego zakup w komisie albo sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży w sieci.

Drobiazgowe rozplanowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i sumienność w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy działać tak samo, jak w trakcie pracy w firmie. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto mieć na uwadze, aby w ciągu godzin pracy nie planować innych obowiązków. Efektywną metodą na skupienie się na pracy jest korzystanie z metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem pomiędzy kolejnymi czynnościami oraz wyciszenie powiadomień z mediów społecznościowych.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w dresie mimo, że brzmi świetnie, może mieć złe oddziaływanie na terminowe wypełnianie obowiązków. Casualowe ciuchy mogą może być na tyle komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. Aby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój ubiór, szczególnie jeśli w czasie pracy prowadzone są spotkania na videochacie. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Zachowanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają zwyczaje biurowe np. codzienne rozmowa przy śniadaniu, wspólny dojazd do biura czy wyjście na obiad. Do podtrzymania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z większą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się zebranie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z pracy także tematów osobistych. W home office niezwykle ważne jest zachowanie należytego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy sporadycznie spotykamy ze znajomymi.