Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli chcesz nabyć obrączki Kraków, koniecznie sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu ślub jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – cząstka ceremonii zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Mało osób wie jednak, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak na przykład w Egipcie, w Iranie, w Kanadzie czy w Meksyku, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki razem, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dopisz imię małżonka, cytat lub datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromnym designem. Przez wiele stuleci wykonywano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które reprezentowały niezłomność uczucia. Dziś do ich wykonania stosuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]